Haber

Buca Belediyesi’nde Kurban Bayramı mesaisi

Buca Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilçedeki kurban pazarlarında denetimler yapıyor.

İzmirlilerin daha sağlıklı ve hijyenik ortamda kurban alışverişi yapmaları için çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi ekipleri, kurban pazarlarında kurbanların sağlık taramalarından geçiyor ve pasaport kontrollerini gerçekleştiriyor.

Tek tek çadırları dolaşan Veteriner İşleri ve Zabıta Müdürlüklerine bağlı ekipler, pazarda bulunan büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvanların Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı’na kayıtlı olup olmadığını kontrol ediyor.

 

DENETİMLER TATİLDE DE DEVAM EDECEK

Küpe, pasaport, genel fiziki durum ve belgeleri kontrol eden gruplar, tatilin son gününe kadar satış ve kesim yerlerinde kontrol faaliyetlerine devam edecek.

Sağlıklı kurban seçimi için vatandaşlara tekliflerde bulunan Buca Belediyesi Veteriner İşleri ekipleri, “Satın alırken birinci önceliğimiz hayvanın kulak küpesi olması. Bu küpe sağlıklı olduğunu ve geldiği yerde sağlık kontrollerinin yapıldığını gösteriyor. Biz vatandaşların dışarıdan gözlemleyebileceğimiz şeyler var. Hayvan sağlıklı bir biçimde yürüyebiliyor mu? Buna bakmalıyız. Daha sonra hayvanın burnu parlak ve nemli olmalıdır; akış olmamalıdır. Göz parlak, canlı ve göz akıntısı olmaması, ayrıca çevredeki etkenlere karşı duyarlı olması gerekir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu