Haber

ABD ve Güney Kore ittifakı güçlendirmek için ortak uçuş eğitimine başlıyor

ABD ile Güney Kore’nin “ittifakını güçlendirmek” amacıyla ABD Hava Kuvvetleri’nin 8’inci Avcı Kanadı’nın katılımıyla ortak uçuş eğitimleri başladı.

Güney Kore’deki Kunsan Hava Üssü’nün internet sitesine göre, “Vigilant Defense 24” isimli ortak uçuş eğitimi bu yıl ABD 7. Hava Kuvvetleri ev sahipliğinde Güney Kore’de gerçekleştirildi.

Eğitimin amacı iki ülkenin “ittifakını güçlendirmek”. Bu kapsamda 8’inci Savaş Kanadı’ndan 14 hava filosu ve 2 bin 600 personelin katılımıyla birliğe ait 40 F-16’nın Kore Yarımadası’nda “sordi uçuşlarına hazır bulundurulması” istendi.

Bu uçuşlar sırasında söz konusu uçak, ABD, Güney Kore ve Avustralya hava kuvvetlerinin savaş, kargo, tanker ve keşif uçaklarına entegre edilecek.

8. Avcı Kanadı Komutan Yardımcısı Albay Jeffrey Shulman, hava kuvvetlerinin “savunma, caydırma ve gerekirse yenme misyonuna odaklanmayı sürdürmek için her zaman eğitim aldığını” belirtti.

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen söz konusu eğitimlerin “tamamen savunma amaçlı” olduğu belirtilirken, eğitimlerin “başka ülkelere tehdit oluşturmadığı ve provokatif olmadığı” da belirtildi.

Yetkililer, eğitimin “bölgede barışı, istikrarı ve refahı korumaya yönelik kararlılığı açıkça gösterdiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu